Patologické hubnutí: anorexie

Nadváha a obezita, stejně jako případy opačné, tedy anorexie a bulimie, jsou velkým ohrožením zdraví. Dokonce je to tak, že anorexie a bulimie (poruchy přijmu potravy) mohou být ještě nebezpečnější, protože devastující účinek u nich se může dostavit rychleji. Problém navíc „je v hlavě“, takže postižený (výstižněji postižená, protože anorexie u mužů je vyjímečná) není schopen zvládnout sám.

Ba co více, anorektičky prakticky v 0% případů jsou schopny si přiznat, že mají nějaký problém. To je velký rozdíl oproti nadváze a obezitě, protože lidé s nadváhou jsou si svého problému zpravidla vědomi a jsou ochotni s tím něco dělat.

„Doktorka Kateřina“ žádá: zachraňte anorektičky!

AnorexieDívky postižené anorexií potřebují naši pomoc. Proto se jim prosím neposmívejte, neodsuzujte je, ale snažte se jim pomoci. Za pozornost stojí krátký rozhovor na toto téma „Zachraňte anorektičky“ s dietoložkou MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, který najdete na serveru stream.cz.

Chybné vnímání proporcí vlastního těla

K příznakům mentální anorexie patří také tzv. porucha vnímání tělesného schématu, to znamená chybné vidění proporcí vlastního těla. Tento špatný odhad se zpravidla týká tělesných partií, u kterých obvyklee máme největší strach z tloušťky -často to bývají stehna, hýždě a břicho.

Kde hledat pomoc při boji s anorexií a bulimií?

Mentální anorexie a bulimie jsou poruchy, které pacient(ka) rozhodně nemá pod kontrolou. Jednou z možností je využít terapeutické skupiny, které se pravidelně otevírají, pomoc lze získat od řady občanských inciativ nebo i na telefonické lince. Aktuální kalendář akcí a kontakty na konzultační střediska můžete najít na serveru  Idealni. Ovšem problém je, že pacient(ka) zpravidla nevyhledá pomoc samostatně, proto je na místě, aby aktivita vyšla od rodiny nebo přátel.

Na pomoc nemocným zpravidla není možné aplikovat nějaký jednotný postup. Terapeut zpravidla musí najít individuální přístup ke každému pacientovi.

Celebrity, které trpěly mentální anorexií nebo bulimií

  • Císařovna Sissi byla podle historiků doslova posedlá dietami. Jedla jen ovoce a pila šťávu ze syrového masa, nosila šněrovačky a všechn volný čas naplňovala sportem.
  • Princezna Diana trpěla bulimií od roku 1986 a svůj problém začala řešit až po rozchodu s Charlesem.
  • Jane Fondová trpěla bulimií od 12 let svého věku a své problémy překonala až po 35 letech.
  • Portia de Rossi zredukovala během natáčení seriálu Ally McBealová jídelníček tak, že vážila pouhých 37 kg.

Publikováno 9.4.2011, aktualizováno 20.10.2012.

1 Komentář

  1. patrícije tušková

    anorexii bulimií od7let do deska sem 20leta a chcy zhubnout

Přidávání komentářů není povoleno.